by ayosholding

Share

Paylaş

Firmanızın kuruluşundan ve sunduğunuz hizmetlerden kısaca bahsedebilir misiniz?

2011 yılında Antalya’da kurduğumuz Dekor A Mimarlık 2020 yılında Ayos Holding ile birleşerek DekorAyos adını aldı. Kurulduğu tarihten bu yana uzman kadrosuyla birlikte modern teknolojiyi sistemlerimize entegre ederek İtalya menşeli endüstriyel makinalarımızla birlikte üretim hattımızı genişletip, dizayn ekibindeki tecrübeli mimar üretim ekibimizdeki konusunda uzman mühendislerimizle başarılara imza atmaya devam ediyoruz. 50 idari personel ve 237 üretim personelimizle kocaman bir aileyiz. “Amacımız istihdam” sloganıyla hedefimiz her geçen gün daha fazla büyümek.

Yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili son dönemde hem Türkiye’de hem de dünyada yatırımlar artmaya devam ediyor. Siz sektörü nasıl değerlendiriyorsunuz ve bu konuyla ilgili nasıl çalışmalar yapıyorsunuz?

Yenilenebilir enerji, çağımızın bir gerekliliğidir, bu nedenle endüstriyel firmalardan, son tüketicilere kadar herkesin bu konuda bilgilendirilmesi, herkesin bir adım atması gerektiğine inanıyoruz. Elbette biz de dünyamızın geleceği için bu yönde çalışmalarımızı arttırdık. Kurulumları devam eden 12.500 m2 kapalı alanı bulunan fabrikamızda güneş enerjisini en etkin şekilde kullanmayı hedefliyoruz. Ayrıca tek hedefimiz kendi ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi üretmek değil, ihtiyaçtan fazlasını üreterek ülkemiz için de bir değer yaratmak.

Tüm firmalar karbon ayak izini sıfırlamayı hedefliyor ve bu konuda çalışmalar yapıyor. Sizin karbon ayak izini sıfırlamaya yönelik hedefleriniz var mı?

DekorAyos olarak, atık azaltma politikamız, tüm üretim tesislerimizde öncelikli kurallarımız arasındadır. Personellerimizi iş başı eğitimlerinde ve ara eğitimlerinde enerji tüketimini en aza indirme, atık azaltma ve geri dönüşüm gibi konularda bilgilendiriyoruz. Üretim bandında seçilen tüm ekipmanlarımız enerji sarfiyatı konusunda Avrupa standartlarındadır. Akıllı bina çözümleri ile, fabrikamızın enerji tüketimini anlık olarak izliyor ve bilgisayar destekli algoritmalarla verimliliği en üst düzeye çıkartıyoruz.

Çevreye daha duyarlı bir üretim yapmak için enerji ve su tüketimlerinde tasarruf sağlamak gerekiyor. Antalya’daki fabrikanızda nasıl çalışmalar gerçekleştiriyorsunuz?

Tüm enerjisini kendi üreten bir fabrika olma hedefimizin yanı sıra, enerjiyi en az kullanan fabrika da olmak istiyoruz. Bunu en büyük adımlardan, en küçük adımlara kadar önemsiyor ve misyon kabul ediyoruz. Tüm üretim ekipmanlarımızı bilgisayar teknolojileri ile takip ediyor, gereksiz çalışma sürelerini en az indirmeyi hedefliyoruz. Uzaktan çalışmayı destekliyor, iş seyahatlerini çevrimiçi platformlara taşıyoruz.

Kendi enerjinizi üretiyor musunuz? Kendi enerjinizi üretmeye yönelik bir projeniz varsa toplam kurulu gücünü ve diğer teknik detayları anlatabilir misiniz?

Tesisimiz 0,84688 MW Güneş Enerjisi Santrali’ne sahip olacak. Lineer Solar tarafından üretilen ANG Serisi fotovoltaik modüller tarafından oluşturulacak santralimiz, 670 watt üzeri azami güce sahip olacak. Ayrıca tesisimizin çalışması sırasındaki tüm değişkenleri ( güneş radyasyonu, sıcaklık, güç vb. ) ölçen sensörler, aplikasyonlar yardımı ile taşınabilir cihazlar üzerinden takip edilebilecek.

Sinan Boztepe
Kurucu – Ortak

Takipte Kalın!

Bültenimize Kayıt Olmak İster Misiniz?