by ayosholding

Share

Paylaş

İnşaat Dünyası Dergisi’nin Ocak-Şubat 2024 sayısında “Kadın Dostu Şirketler” özel dosyasında Ayos Holding İnsan Kaynakları Müdürü Gözde Kırış şirketinin kadın istihdamı stratejilerini anlattı. Gözde Kırış, “Ayos Holding olarak kadın istihdamına önem veriyoruz. Seçimlerimizde hiçbir cinsiyet ayrımı yapmadan hem pozisyona hem de şirket politikalarımıza uygun çalışanlar seçmeye çaba harcıyoruz. Şirketimizde beyaz yaka 45 kadın çalışanının yanı sıra, 188 mavi yaka kadın çalışan görev yapıyor” dedi.

Ayos Holding’in mevcut kadın istihdamı hakkında genel bir değerlendirme yapar mısınız? Rakamlarla kadın çalışan ve yönetici hakkında bilgi verir misiniz?

Günümüzün en büyük sorunu işsizlik ve kadın istihdamıdır. Toplumsal refah ve kalkınmanın sağlanması açısından bu sorunları çözmek oldukça önemlidir. Kadınlar düşük ücretlerle vasıfsız işlerde, kötü iş koşullarında çalışmaya mahkûm edilmektedir.

İşverenlerin kadınları bu şekilde çalıştırmaları onlara büyük kazanç sağlamaktadır. Birçok firma eleman teminlerinde özellikle çocuklu kadınları tercih etmemektedir. Biz şirketimizde kadın istihdamına önem vermekteyiz. Eleman seçimlerimizde hiçbir cinsiyet ayrımı yapmadan hem pozisyona hem de şirket politikalarımıza uygun elemanları seçmeye çalışıyoruz. Şirketimizde beyaz yaka 45 kadın çalışanının yanı sıra, 188 mavi yaka kadın çalışan görev yapmaktadır.

KADINLARIN İŞ KONUSUNDA TİTİZ OLMASI BİZİ POZİTİF AYRIMCILIĞA SEVK EDİYOR
IK politikaları açısından kadın istihdamı ve yönetimde kadın liderlerin temsili konularına yaklaşımınız nasıl? Kadın adaylar için pozitif ayrımcılık yapıyor musunuz?

Kadınların erkeklere göre liderlik konumunda daha az yer alması bizim şirket politikamızda söz konusu değildir.  İş istihdamı sağlarken cinsiyet ayrımı, toplumsal baskılar ve içsel engeller gibi faktörleri göz önünde bulundurmuyoruz.

Ayrıca kadınların sağduyulu, temkinli ve detaycı yaklaşımları çalışma prensibi hususunda daha etkili ve başarılı sonuçlar ortaya koymaktadır. Kadınların terfi edebilmeleri için cinsiyet ayrımcılığı yapılmaması gerektiği önem arz etmektedir. Kadınların iş konusunda titiz olması, iş akışını daha iyi bir şekilde sonuçlandırması çoğu zaman bizi pozitif ayrımcılığa yönlendiriyor.

Ayos Holding içinde kadın liderlere yönelik mentorluk ve destek programları bulunuyor mu? Kadın çalışanların kariyer gelişimini desteklemek adına özel fırsat ve programlar sunuyor musunuz?

Şirketimizde tüm çalışanlarımız için stres yönetimi, zaman yönetimi, liderlik, ekip çalışması gibi eğitimler belli periyotlarla verilmekte ve süreklilik arz etmektedir.

Eğitim ve etkinlikler hususunda kadın ve erkek çalışan olarak ayrım yapmadan eğitim takvimleri hazırlanmaktadır. Kişiye ve bölüme özel eğitim planlamalarımız bulunmaktadır. Bir bölümün ihtiyacı olması halinde bölüm çalışanına özel eğitim planlaması yapılmaktadır. Kadın çalışanlarımız bu konu da pozitif ayrımcılığa tabidir.

ÇEŞİTLİLİK VE KAPSAYICILIĞI TEŞVİK İÇİN ETKİNLİKLER DÜZENLENİYOR

Şirket içinde çeşitlilik ve kapsayıcılığı teşvik eden etkinlikler düzenleniyor mu?

Şirketimizde çeşitlilik ve kapsayıcılığa önem vermekteyiz. Bu husus bizim becerilerimizin, bakış açımızın ve deneyimlerimizin her zaman diri kalmasını sağlamaktadır.

Çalışanların rahatça yaşamalarına olanak tanıyan özgür bir çalışma ortamı her zaman iş süreçlerini iyileştirmek için verdikleri geri bildirimler ve farklı bakışlarını yansıtabilmeleri için önemlidir. Biz de bu hususta çeşitlilik ve kapsayıcılığı teşvik eden etkinlik düzenlemekteyiz. Örneğin; yılbaşı etkinlikleri, kurumsal hediyeleşme, yaza merhaba etkinlikleri…

Yerleşmiş kalıpların kadınları da sınırlandırdığını görüyoruz. Bir yönetici olarak, kadınlar açısından cam tavanlar nasıl kırılır? Bu konuda kadınlara bir mesaj vermek ister misiniz?

Ben her zaman kadınların kendi ayakları üstünde durması gerektiğine inanıyorum. Toplumumuzda çocukluğumuzdan beri bize dayatılan örf ve adetler gibi tabular yüzünden kadınların evlendikten sonra evde oturup çocuk bakmak, ev işi yapmak gibi bir görevi olduğuna inanılmakta. Önce kendi değerimizin farkına varmamız gerekiyor.

İş dünyasında yer edinmiş kadınların, göze çarpan sebeplerden biri olan aile sorumluluklarını yerine getirmek için işi bırakmak yerine, eşinden destek isteyerek, bu zorlukları mümkün ise işi bırakmadan aşmaya çalışacak bir yol bulmaya gayret etmelerini, iş hayatında kalmaya çalışmalarını öneriyorum. Her kadın kendi gücünün, kabiliyetinin bilincinde olmalı. Hiçbir kadın ekonomik özgürlüğünden vazgeçmemeli. Biz kadınlar, birlikte daha güçlüyüz.

Gözde Kırış
İnsan Kaynakları Müdürü

Takipte Kalın!

Bültenimize Kayıt Olmak İster Misiniz?