by ayosholding

Share

Paylaş

Endüstri 4.0 tüm dünyanın hazırlandığı yeni üretim devrimi. Endüstri 4.0 / Sanayinin Dijital Dönüşümü vizyonunuzu öğrenebilir miyiz?

Sanayi ve teknolojinin bütünleşmesi ile hayata geçen endüstri 4.0, bilişim çağının üretime yön vermesiyle şekillendi. Ayos Bilişim olarak hizmet ve üretim sektörlerinde etkin rol oynayan Ayos Holding bünyesinde, sektör ihtiyaçlarını doğrudan görüyor ve bu bilinçle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yapay zeka ve nesnelerin interneti alanlarında yatırımlarımızı her geçen gün arttırıyoruz. Gerek çekirdekten yetiştirilen personeller, gerekse sektörde kendini kanıtlamış çalışanlarımız ile çağın gereksinimlerini karşılamak adına adımlar atıyoruz.

Türkiye’de nasıl bir yapılanma içindesiniz? 2022 yılı ikinci yarısında iş gündeminizde neler var?

Öncelikli hedefimiz Ayos Holding bünyesi altında faaliyet gösteren firmalarımızı, sektör içerisinde teknolojiyi kullanan öncü firmalar arasına taşımak. Ayos Bilişim olarak, hizmet ve üretim alanlarında çalışmalarını sürdüren firmalarımızın, yazılımsal ve donanımsal ihtiyaçlarını tespit ediyor, bu bağlamda hareket ediyoruz. Kendi bünyemizde geliştirdiğimiz süreç takip yazılımlarımız ile verimliği üst seviyelere taşıyoruz. 2022 yılı içerisinde faaliyet alanlarımızı geliştirerek, hizmet verdiğimiz sektörlere özel süreç takip yazılımlarını hayata geçirmek istiyoruz.

Endüstri 4.0 / Sanayinin Dijital Dönüşümü kapsamında endüstriye yönelik ne tür çözümler ve hizmetler sunuyorsunuz?

Enerjinin doğru kullanımı en büyük önceliğimiz. Bu nedenle, üretim hattında, insan gücünün ve doğal enerji kaynaklarının en verimli şekilde kullanıldığından emin olmak istiyoruz. Oluşturduğumuz yazılımlar ve yapılan ar-ge çalışmalarımız bu bağlamda ilerlemeye devam ediyor. Endüstriyel tesislerin tamamına entegre edilebilen yazılımlar ve başvurduğumuz teknolojik altyapıyla bir ham maddenin, ürün olarak çıkışına kadar geçen sürenin en verimli yollarını tespit ediyor, üretim öncesi raporlamaları ve üretim sonrası hedef / sonuç dengelerini sunuyoruz.

Endüstri 4.0 kapsamında sunduğunuz BT Danışmanlığı, Bulut Depolama Çözümleri ve Otomasyon çözümlerinizi ve bu çözümlerle sağladığınız avantajları anlatır mısınız?

Ayos Bilişim çatısı altında sunduğumuz tüm hizmetlerde, işlevsellik ön planda yer almaktadır. En iyi sonucun ortaya çıkması için, en büyük sorunun tespit edilmesi gerekir. Bu nedenle önceliğimiz ihtiyaçların ve süreci yavaşlatan unsurların tespiti. BT Danışmanlığı sunduğumuz iştiraklerimize, sadece kağıt üstü veriler değil, sonucu gerçeğe taşıyabilecekleri bir altyapı sunuyoruz. Bulut depolama içerisinde yer alan yazılımlar ile, bilgi güvenliğini üst segmente çıkarıp, otomasyon süreçlerinin sorunsuz ilerlemesini sağlıyoruz. Böylece, Ayos Bilişim, sadece kağıt üstü çözümler üreten bir firma olmaktan çıkıp, işin mutfağında çözüm üreten bir noktaya geçiyor.

Bize son dönemlerde endüstriyel alanda gerçekleştirdiğiniz bir projenin içeriği, sağladığınız faydaları anlatır mısınız?

Ahşap üretim tesisi üzerinde yaptığımız çalışmalar neticesinde, süreç takip yazılımları, entegre depo çözümleri, üretim sahası verimlilik analizleri ile tesisin üretim kapasitesinde artış sağladık. İnsan kaynaklarının doğru kullanımı, robotik ekipmanlarının üretim bandına entegre edilmesi ile, kalite / kontrol süreçlerini kısalttık. Firmalar, bu yazılım ve donanımlar sayesinde, bir iş akış hikayesini henüz proje aşamasında görebiliyor, bu sayede pazar içerisindeki hareketlerini şekillendirebiliyor.

Pandemi sürecinde uzaktan çalışma durumunda kalan endüstri ve çalışanlar için hizmetleriniz nelerdir?

Gerek çalışan makinaların, gerekse yapılan işin süreç takibinin kontrolünü mobil çözümler entegre ederek, taşınabilir cihazlar üzerinden sağlatabiliyoruz. Bu sayede bir üretim müdürünün uzaktan çalışma esnasında, tüm sahaya hakim olmasını sağlıyoruz. Fabrikaya  gelen bir ham madenin, üretim bandı sonuna kadar geçirdiği tüm süreç taşınabilir cihazlara entegre sistemler ile kontrol edilebiliyor.

Volkan Çapar
Bilgi Teknolojileri Müdürü

Takipte Kalın!

Bültenimize Kayıt Olmak İster Misiniz?